Faralya


Anadolu tarihinin en gizemli kilometre taşlarından biri olan Likya medeniyetini keşfederek tatilinize yeni bir boyut katın. Türkiye’nin bol öykülü kültürü, folkloru ve efsanelerine dalıp gidebilir ve dünyanın en görkemli antik anıtlarından bazılarını ve nefes kesici doğayı keşfedebilirsiniz.

SİT alanı kapsamındaki bu yörede, pek çok tarihi zenginlik de mevcuttur. Tarihi Roma ve Likya kalıntılarını ve pek çok doğal zenginliği bir arada görebileceğiniz Faralya, aynı zamanda Kelebekler Vadisi’ne de yakındır.

Kaya Köy,Tlos ve Saklıkent,Xanthos,Pınara,Patara,Kalkan ve Kaş,Üzümlü,Myra ve Kekova,Dalyan ve Mavi Yengeçler,Dalyan, Kaunos ve Caretta Caretta Kaplumbağaları bölgede gorulmesı gereken yerlerdir.

Kızılçam ormanlarıyla, masmavi deniziyle, tarihi zenginlikleriyle Likya Yolu üzerinde keşfedilmeyi bekleyen bir cennet… Faralya'nın aşağı kısımlarında bulunan koy muazzamdır. Zaten Faralya başlı başına bir tablo niteliğindedir; izlemeye doyamazsınız, gözler için bir şölen sunar adeta...Otelimizde konaklayıp huzurun içine adım atabilirsiniz. Bu eşsiz manzarayla, doğaya sahip yerde geçirdiğiniz her an aklınızda ölümsüzleşecektir.

Faralya, Muğla-Fethiye’ye bağlı, özellikle yazları oldukça rağbet gören bir bölgemizdir. İsminin nereden geldiği hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte çeşitli söylentiler mevcuttur. Bunlardan en yaygın olanı Uzunyurt’tur. Fethiye’ye 22, Ölüdeniz’e 8 kilometre mesafede konumlanan bu köy üç küçük mahalleden oluşur.

Bu sesiz yuvaya sadece 9 km. uzaklıkta Dünya’nın en guzel sahillerinden biri olan Öludeniz bulunmaktadır. Hareketli liman şehri ve alışveriş merkezi Fethiye 21 km, Dalaman havalimanı ise 80 km. mesafededir.

Bölgede klasik Akdeniz iklimi hakimdir. Bölge halkı genellikle zeytincilik, arıcılık veya sebze üretimi yaparak geçimini sağlar.